Yazarlar: Ahmet Cevdet Yalçıner, Ayşen Ergin, Cüneyt Baykal, Gülizar Özyurt Tarakcıoğlu, Hasan Gökhan Güler, Işıkhan Güler
Yayın Yeri : 8. Kıyı Mühendisliği Sempozyumu, İstanbul
Yayın Yılı : 2013
Açıklama : Sarıgerme köyünde 17 Ekim 2013 Perşembe günü saat 11:30 civarında gerçekleşen hortum felaketi, köyde ciddi zarara yol açmıştır. Hortum sebebiyle beş tekne batmış, birçok ağaç zarar görmüş, bir otelin çatı kaplama malzemesi uçmuştur. Hortumun oluşma koşullarını, süresini ve yarattığı hasarı yerinde, hemen incelemek ve belgelemek amacıyla ODTÜ İnşaat Mühendisliği Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ve Araş. Gör. Hasan Gökhan Güler 19 Ekim 2013 Cumartesi günü bölgede çalışma yapmışlardır.
Saha çalışmalarına ek olarak, ECMWF’ten (The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts; Avrupa Orta Mesafe Hava Tahmin Merkezi) ve bölgeye yakın uzaklıkta bulunan Dalaman, Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris Meteoroloji İstasyonlarından alınan rüzgâr hızı verileri incelenerek fırtınanın ilerleyişi ve büyüklüğü ortaya konulmuştur.
Anahtar Kelimeler: Sarıgerme, hortum, fırtına, ECMWF, meteoroloji istasyonu