Geçtiğimiz aylarda AEC Excellence Awards 2019’da, İstanbul Geneli Raylı Sistem Tasarım Hizmetleri ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu projeleri ile finalist olan Yüksel Proje; BIM kullanılarak gerçekleştirilen her iki projede de büyük ödülü kazandı.

Yarışmada Türkiye adına bir ilk yaşandı. İlk defa Türkiye’den 2 proje ve projeleri gerçekleştiren bir Türk firması şampiyon oldu.

Yüksel Proje, AEC Excellence Awards’da, İstanbul Geneli Raylı Sistem Tasarım Hizmetleri Projesi ile altyapı tasarım orta ölçekli projeler kategorisinde; Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Projesi ile büyük ölçekli projeler kategorisinde yarışmaya katılmıştı.

Bu sene sekizincisi gerçekleştirilen AEC Excellence Awards, dünyanın en prestijli sektörel yarışmalarından biri olarak biliniyor. Dünyanın dört bir yanından mimarlık, mühendislik ve inşaat alanında BIM ve yeni/gelişen teknolojilerin kullanıldığı projeler; Altyapı Tasarım, Üstyapı Tasarım ve Yapım kategorilerinde vitrine çıkarılıyor. Projelerin değerlendirme aşamasında zorluk, yenilikler, sürdürülebilirlik, teknoloji kullanımı gibi kriterler dikkate alınıyor.

Yapım işleri Gülermak Nurol Makyol ortaklığı tarafından yürütülen Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Projesi ise dronlar ile toplanan ve ölçme ekipmanlarından gelen verilerin birleştirildiği ve böylece konumun kesin olarak eşleştirildiği bir proje. 13 km uzunluğa ve 11 istasyona sahip projede istasyonlar kentin çok yoğun nüfuslu bölgelerinde bulunduğundan, planlama çalışmaları oldukça karmaşıktı.

3B koordinasyonu, çakışma tespiti, proje değerlendirme ve faz planlaması kullanılarak metro istasyonlarının yapısı görselleştirildi. Tüm projenin BIM modeli oluşturuldu; tasarım, planlama ve maliyet kontrolü gibi görevler için ayrılan ekipler arasındaki işbirliği çok daha kolay hale geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Proje Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 5 mevcut metro hattı bağlantısı nedeniyle oldukça zorlu bir proje olan İstanbul Geneli Raylı Sistem Projesi’nin ilk aşaması 16 km uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor. Proje hazırlık aşamasında, entegre bir BIM platformu oluşturuldu ve çeşitli disiplinler tek bir çatı altında birleştirildi. Yapılan çalışmalar projenin diğer aşamalarına da yol gösterecek; etkin bir koordinasyon örneği olarak dikkat çekiyor.

https://www.aecexcellence.com/winners