3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli kapsamında tasarlanan Cendere Viyadüğü ve Sabiha Gökçen –Kurtköy Metro hattı kapsamında tasarlanan Kurtköy Metro İstasyonu, A’ Design Ödülleri (A’ Design Award and Competition) Mimari, Binalar ve Yapı Tasarımı kategorisinde ödüle layık görüldü.  Viyadük, bronz tasarım ödülü alırken, Kurtköy İstasyonu finalist oldu.

Cendere Viyadüğü daha önce Architecture MasterPrize (AMP) yarışmasında ulaşım kategorisinde ödül kazanmıştı.

Dünyanın en büyük tasarım yarışması olan A’ Design Award and Competition; en iyi tasarımları, tasarım konseptlerini, ürünleri ve hizmetleri ödüllendiren; 106 ülkeden 98 farklı kategoride başvuruya açık olan bir yarışma olarak, otoritelerce kabul görüyor.

Geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak yenilikçi ve modern çözümlerin üretildiği Cendere Viyadüğü, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ni yüzeyde simgeleyen özgün bir yapı olarak dikkat çekiyor.

Geleneksel metro tasarım yöntemlerinin aksine istasyonun kaba yapısı ve iç mimari tasarımının birlikte çözüldüğü Kurtköy İstasyonu’nda ise skylight ile gün ışığı istasyon içine taşınarak konfor düzeyi artırıldı. Kurtköy İstasyonu bütünleşik ve simgesel tasarımı ile yenilikçi ve öncü bir proje olarak öne çıkıyor.